top of page

Get a free e-book in English now!

We invite you to read this e-book, which, by developing your knowledge of digital heritage management, will help you deal more effectively with the challenges of today's digital world. Gain confidence and control over your digital legacy

- it is an investment in the future of you and your loved ones.

Click here to download the e-book!

Zatrzyj ślady 

Skąd pomysł?

Biorąc pod uwagę, jak znaczną część życia przenosimy do świata wirtualnego i jak wiele dokumentów, danych, zdjęć, haseł ect. gromadzimy w przestrzeni cyfrowej, zaczęliśmy zastanawiać się, co dzieje się z tymi zasobami, kiedy nas zabraknie? Czy możliwe jest dziedziczenie cyfrowych dóbr przez rodzinę? Jak wygląda proces przekazywania dostępu i kto się tym zajmuje? Zastanawialiśmy się także, czy możliwe jest całkowite usunięcie śladu po zmarłym z przestrzeni wirtualnej? Czy istnieje szansa, bez znajomości haseł na likwidację kont z profili społecznościowych, poczty oraz wszystkich sklepów, w których dokonaliśmy zakupów podawając np. swój numer telefonu i adres? Dane pozostawione w Internecie są przecież kuszącą okazją dla złodziei tożsamości, którzy mogą wykorzystywać je do nielegalnych działań. Nasz projekt będzie odpowiedzią na wszystkie powyższe pytania. Mamy świadomość tego, że zazwyczaj nie przejmujemy się i zostawiamy ślady cyfrowe w Internecie bez kontroli, dlatego chcemy stworzyć e-booka, który będzie prezentował krok po kroku, co zrobić, aby trwale usunąć dane z wirtualnej przestrzeni. 

Kim są nasi uczestnicy?

Celem jest stworzenie poradnika dla bliskich zmarłej osoby, którzy chcą uporządkować cyfrową aktywność i dla osób, chcących zaplanować co ma stać się z ich danymi po śmierci. Działania, które planujemy podjąć przyczynią się do szerzenia idei bezpieczeństwa w Internecie i realnego zmniejszenia tzw. kont widmo w wirtualnej przestrzeni. Korzystający z darmowego e-booka posiądą także wiedzę, jak samodzielnie zabezpieczyć swoją cyfrową aktywność.

Co tam się będzie działo?

Zespół projektowy zajmie się tworzeniem e-booka poświęconego zagadnieniom związanym ze śladem cyfrowym oraz bezpieczeństwem w sieci. Będzie on cennym źródłem informacji na temat dziedziczenia naszej cyfrowej obecności. W ramach projektu, materiał zostanie udostępniony bezpłatnie pracownikom zakładów pogrzebowych, którzy będą mogli dzielić się nim z rodzinami bliskich zmarłych oraz każdemu, kto jest zainteresowany tą tematyką. Cieszymy się, że możemy przyczynić się do edukacji z tego zakresu, pomagając ludziom zrozumieć, jakie kroki podjąć w świecie cyfrowej spuścizny po śmierci oraz jak zadbać o własne bezpieczeństwo w sieci.

 

Zapraszamy do bezpłatnego pobrania e-booka ze strony naszej Fundacji i podzielenia się nim z innymi, aby wspólnie poszerzać świadomość społeczną.

Kto finansował projekt?

Projekt finansowany przez Europejski Korpus Solidarności.

Zatrzyj ślady.png
PL-V-Finansowane-przez-Unie-Europejska_POS.png
bottom of page