top of page

Nasza misja

Fundacja No Shame - Bez Wstydu powstała z pierwotnym celem pomocy osobom chorym na łuszczycę. Obecnie nasze działania obejmują również inne choroby skóry. Naszą misją jest walka z dyskryminacją ze względu na wygląd oraz edukacja psychologiczna. Dążymy do holistycznego podejścia do leczenia i pielęgnacji skóry. Wierzymy, że każda osoba z chorobą skóry zasługuje na wsparcie nie tylko w aspekcie medycznym, ale również emocjonalnym i społecznym.

Kiedy zaczęłam chorować na łuszczycę, odziedziczoną po tacie, wstydziłam się wykwitów i starałam się je ukryć. Noszenie bluzek z długimi rękawami, stosowanie pudru i rozświetlaczy to tylko niektóre sposoby, których używałam, by zatuszować objawy zewnętrzne choroby. Kiedy rozmawiałam z tatą na temat łuszczycy i mojego wstydu z nią związanego, zadał mi pytanie: "Dlaczego ludzie nie wstydzą się przeziębienia, zapalenia płuc, a akurat łuszczycy? Chorób nie można się wstydzić! To nie jest zależne od nas." Te słowa nie tylko zmieniły moje podejście do choroby, ale również zainspirowały mnie do mówienia o niej głośno. Podczas tej rozmowy zrozumiałam, że mój wstyd wynikał z faktu, że łuszczyca jest społecznie nieznana i często jest wręcz tematem tabu. Gdy zaczęłam mówić o swojej chorobie wśród znajomych i nowo poznanych osób, spotkałam się z dwiema reakcjami. Po pierwsze, panowała absolutna cisza i brak jakiejkolwiek odpowiedzi, które były nasycone zażenowaniem. Ludzie pewnie myśleli: "A jeśli się zarażę? A może ona się nie myje?". Jednak inni pytali: "Też masz łuszczycę?", "Jak sobie z nią radzisz?" lub "Ja też/mój brat/moja siostra/mój partner". Przyznawali się: "Już nie wiem, co z tym zrobić. Nic nie mówiłam/em, bo ludzie dziwnie reagują". To zmusiło mnie do refleksji i postawienia sobie kolejnego celu – utworzenia i prowadzenia Fundacji.

Anna Gulko, Prezeska Fundacji

Pamiętajmy, że to niewiedza innych zmusza nas do ukrywania się przed światem. My, chorzy, nie możemy się wstydzić! Powiedzmy o swoich doświadczeniach. Mamy misję - edukujmy innych, aby i nam żyło się łatwiej!

Nasz zespół

Statut Fundacji 

bottom of page