top of page

Nasza misja

Fundacja No Shame - Bez Wstydu powstała z myślą o pomocy osobom chorym na łuszczycę, ale obecnie nasze działania obejmują także inne choroby skóry. Naszą misją jest walka z dyskryminacją ze względu na wygląd oraz edukacja psychologiczna. Zależy nam  na holistycznym podejściu do leczenia i pielęgnacji skóry. Wierzymy, że każda osoba z chorobą skóry zasługuje na wsparcie nie tylko w aspekcie medycznym, ale również emocjonalnym i społecznym.

Gdy zaczęłam chorować na łuszczycę odziedziczoną po tacie, wstydziłam się wykwitów i starałam się je ukryć. Bluzki z długimi rękawami, puder, rozświetlacze to tylko niektóre sposoby do których się uciekałam, by zatuszować objawy choroby. Kiedy tata dowiedział się, że się wstydzę, powiedział mi jedną rzecz, która nie tylko zmieniła moje podejście do choroby, ale i zainspirowała mnie by mówić o niej głośno, mianowicie: „Choroby nie można się wstydzić! To nie jest zależne od nas. Dlaczego ludzie nie wstydzą się przeziębienia, zapalenia płuc a akurat łuszczycy tak?

Być może właśnie dlatego, że społecznie łuszczyca jest tematem nieznanym. Odnoszę wrażenie, że wręcz tematem tabu. Gdy zaczęłam mówić wśród znajomych i nowo poznanych osób, że choruję na łuszczycę spotkałam się z dwiema reakcjami: po pierwsze absolutną, nasyconą zażenowaniem ciszą i brakiem jakiejkolwiek odpowiedzi. No bo co tu mówić, jak się nie jest pewnym co to. Ludzie myśleli pewnie “A jeśli się zarażę? A może ona się nie myje?”. Jednak inni pytali: “Też masz łuszczycę?” “Jak sobie z nią radzisz?” albo “Ja też / mój brat / moja siostra / mój partner”. Przyznawali: “Już nie wiem co z tym zrobić. Nic nie mówiłam/em bo ludzie dziwnie reagują”. Zmusiło mnie do przemyśleń i postawienia sobie kolejnego celu – utworzenia i prowadzenia Fundacji.

Anna Gulko, Prezeska Fundacji

Pamiętajmy, to niewiedza innych zmusza nas do chowania się przed światem. My, chorzy nie możemy się wstydzić! Opowiadajmy o swoich doświadczeniach. Mamy misję – edukujmy innych, by i nam żyło się łatwiej!

Nasz zespół

Statut Fundacji 

bottom of page