top of page

Supta Psoriasis Asana

Skąd ten pomysł?

Projekt Supta Psoriasis Asana to odpowiedź na przeszkody z jakim spotykają się osoby zmagającego się z chorobami skóry podczas próby aktywnego uczestnictwa w zajęciach sportowych. Wykluczenie i stygmatyzacja bywają okrutne. Wynikające z niewiedzy sądy i dyskryminacja są krzywdzące dla osób chorych i prowadzą do ich wycofania się z aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.

 

W dzisiejszych czasach uprawianie różnego rodzaju sportów jest zjawiskiem rozpowszechnionym i nieustannie promowanym. Jest to coś bardzo pozytywnego ze względu na niewątpliwe korzyści zdrowotne wynikające z podejmowania aktywności fizycznej. Słuchając opowieści osób chorych i przyglądając się bacznie środowiskom oferującym różnego rodzaju zajęcia sportowe zadajemy pytanie: gdzie w tym wszystkim miejsce dla osób z chorobami skóry? Odpowiedź na powyższe pytanie jest rozczarowująca - rzadko się zdarza się aby osoba z chorobami skórnymi była przyjmowana z otwartymi ramionami.

Sytuacja ta jest niesprawiedliwa, krzywdząca i nie istnieje żaden racjonalny powód, który sprawiłby, że powinna dalej obowiązywać. Stąd też pomysł na przeprowadzenie warsztatów jogi dla osób zmagających się z chorobami skóry.

Kim są nasi uczestnicy?

Grupą docelową naszego projektu są osoby z chorobami skóry, które mają obawy przed uczestnictwem w zajęciach ruchowych. Chcemy zapewnić im odpowiednie zajęcia dopasowane do ich potrzeb.

Co tam będzie się działo?

Zajęcia, które przeprowadzimy to warsztaty jogi połączone z medytacją. Wybór tej praktyki wiąże się z faktem iż jest to aktywność mało inwazyjna co jest atutem w przypadku osób zmagających się z problemami skóry. Sporty wymagające dużo wysiłku, sporty grupowe czy takie, które wiążą się z użyciem specjalnych akcesoriów lub stroju mogą przyczynić się do pogorszenia stanu skóry poprzez powstanie ran, zadrapań lub otarć wrażliwej skóry chorego. Joga jest aktywnością wyciszającą co jest szczególnie pożądanym elementem u osób chorych -  nieustannie narażonych na stres związany z wyglądem. Jesteśmy przekonani, że wyciszenie jakie daje joga połączona z medytacją wpłynie korzystnie na kursantów, pomoże im się zrelaksować, zajrzeć w głąb siebie i odwrócić uwagę od kondycji skóry, a ponadto przyczyni się do akceptacji własnego  ciała.

 

Zajęcia, które zostaną poprowadzone dostarczą uczestnikom narzędzi umożliwiających konsekwentne prowadzenie zdrowego stylu życia.

Ze swoimi działaniami pragniemy dotrzeć do osób, które chcą zmienić swój dotychczasowy styl życia, wprowadzić dobre zmiany, zadbać o swoje zdrowie i jednocześnie wyjść z cienia choroby. Osoby do których skierowany jest projekt to jednostki, które mimo chęci i potrzeby do zmiany życia obawiają się, że będą obiektem stygmatyzacji i dyskryminacji. Pragniemy im pomóc w walce o to do czego mają prawo! 

Co osiągnęliśmy?

 

Kto finansował projekt?

Projekt został sfinansowany przez Europejski Korpus Solidarności.

Supta Psoriasis-Asana.png
IMG_6315.JPG
PL-V-Finansowane-przez-Unie-Europejska_POS.png
bottom of page